15.1. Поняття, ознаки, сучасний стан і тенденції злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотиків
Незаконний обіг наркотиків - надзвичайно складне, різнобічне і водночас суспільно небезпечне явище у сучасному світі. З одного боку, наркотики є корисними і необхідними медичними препаратами, а з іншого - вони заподіюють величезну ні коду, яка практично не піддається обрахунку. Насамперед, це й деградація особистості наркомана, і потяг до вчинення різноманітних злочинів, і зниження матеріально-технічного та інтелектуального потенціалу суспільства, і погіршення його генофонду, і викривлення внаслідок "відмивання наркокоштів" законного розподілу матеріальних благ, і проникнення злочинців у державні та владні структури, і їхній вплив на формування політики держав у злочинних інтересах, і багато чого іншого.
Будучи досить вигідним з майнової точки зору промислом (прибутки від якого вираховуються мільярдами доларів США), незаконний обіг наркотиків визнається суспільно небезпечним та злочинним більшістю країн світового співтовариства, а у багатьох державах його окремі прояви розцінюються як тяжкі та особливо тяжкі злочини. Особлива небезпека полягає у тому, що особи цього кола об'єднуються у суворо впорядковану систему, що представляє собою організовані групи або злочинні співтовариства. У процесі функціонування подібні групи та угруповання контролюють осіб, які самостійно вчиняли злочини, пов'язані з наркотиками, та встановлюють міцні організаційні зв'язки між собою, а також монополізують обіг наркотиків на значних територіях. Крім того, вбий проникають за межі державних кордонів з мстою вчинення незаконного обігу наркотиків, що призводить, крім усього іншого, ще й до міжнаціональних та міжнародних конфліктів.
Таким чином, незаконний обіг наркотиків руйнує економіку, соціальну сферу, підвищує рівень злочинності, руйнує моральні підвалини суспільства вражає своїм негативним впливом молодь, провокує конфлікти. Його можна розглядати як загрозу національній безпеці України.
Перш ніж розглядати особливості кримінологічної характеристики сучасної злочинності у сфері незаконного обігу наркотиків, варто розкрити понятійний апарат: незаконний обіг наркотичних засобів, наркобізнес, транснаціональний наркобізнес.
Незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів - це діяння з: культивування рослин, включених до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовий і прекурсорів, розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, Перевезення, пересилання, придбання, збуту, Ввезення на територію України, вивезення з території України, транзит через територію України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що здійснюються з порушенням законодавства про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори . З вищезазначеного поняття можна визначити основні ознаки незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а саме:
- створення умов, що сприяють вступу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у незаконний обіг;
- вчинення незаконних операцій з наркотиками, що обов'язково включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
- сукупність недозволених чинним законодавством суспільно небезпечних діянь, що виражаються у культивуванні наркомістких рослин; розробленні, виробництві, виготовленні, зберіганні, перевезенні, пересиланні, придбанні, збуті, ввезенні на територію України, вивезенні з території України, транзиту Через територію України, використанні, знищенні наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
- одержання прибутку від незаконних операцій з наркотичними засобами, психотропними речовинами та прекурсорами;
- наявність сировинної бази (наркомістких рослин) або сталих зв'язків із джерелом придбання наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів;
- наявність приміщення та інших технічних засобів для розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
- чітка система незаконних дій з наркотичними засобами, психотропними речовинами і прекурсорами;
- транснаціональний характер щодо незаконних діянь із ввезення на територію України, вивезення, з території України, транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
- наявність корумпованих зв'язків у правоохоронних органах. Особливо вони потрібні для успішної контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Наступним видом злочинної діяльності, пов'язаної з незаконним обігом наркотиків, є наркобізнес. Прогресуюче зловживання наркотиками, різкий ріст цін па них, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками, створює сприятливі умови для появи злочинних угруповань, то здійснюють їх організований збут (наркобізнес).
Законодавчого визначення наркобізнесу поки не існує, втім, наведемо декілька, які, на пащ погляд, є вдалими. Отже, наркобізнес можна визначити, як: законну або незаконну економічну діяльність, що пов'язана з культивуванням, виробництвом і торгівлею наркотичними засобами, психотропними речовинами і прекурсорами з метою отримання прибутку. Більш ширше це поняття інколи трактують також як обіг грошової маси і прибутку, вилучених у населення в обмін на незаконне розповсюдження, наркотиків.
Нерідко наркобізнесом займаються організовані злочинні формування, які, отримуючи великі суми незаконних прибутків, "відмивають" їх, вкладаючи у легальний бізнес, тобто у таких випадках наркобізнес набирає риси організованої злочинності, якій притаманна ієрархічна структура, сувора дисципліна, розподіл ролей, наявність на утриманні корумпованих чиновників тощо. Тому визначення наркобізнесу, яке дають вітчизняні кримінологи, є слушним, а саме: наркобізнес - широкоформатна корисна злочинна діяльність у сфері незаконного обігу наркотиків, що здійснюється як одноособово, так і високоорганізованими злочинними угрупованнями у вигляді промислу".
Але не будь-які злочинні дії навіть групи осіб можна віднести до наркобізнесу. Від нього треба відокремлювати таку злочинну діяльність, як внутрішньогруповий і міжгруповий збут наркотичних засобів.
Внутрішньогруповий збут є у наявності тоді, коли група наркоманів, об'єднана спільним уживанням наркотиків (так звана "сім'я"), посилає за ними, склавши гроші, своїх заготівників ("гінців"), які їх скуповують або добувають іншим способом, потім привозять для вживання. Міжгруповий збут простежується у випадках передачі наркотиків іншим спорідненим "сім'ям" за винагороду, яка покликана компенсувати витрати тих, хто передав наркотики, щоб поповнити їх запасами.
Ні в першому, ані в другому випадку (на які припадає сьогодні більша частина обігу наркотиків) немає ознак наркобізнесу, бо той базується на меті наживи, яка надходить постійно, це злочинна професійна діяльність, промисел, постійне джерело прибутків.
Тому необхідно виділити основні ознаки, які притаманні саме наркобізнесу:
- масштабність незаконних дій з наркотиками;
- особлива конспіративність наркоділків, аж до переходу на нелегальне становище у разі виявлення;
- високий рівень організації злочинних формувань;
- надприбутковість злочинного промислу ;
- нерідко наявність легального бізнесу;
- заздалегідь сплановане та кваліфіковане вчинення злочинів;
- наявність усталеного джерела для придбання наркотичних засобів.
Наркобізнес складається з декількох взаємопов'язаних етапів (стадій):
1) виробництво, закупівля або викрадання наркотичних засобів;
2) доставка їх до місця реалізації;
3) збут (продаж) таких засобів споживачам.
Залежно від певних особливостей наркобізнес може бути класифікований на три підвиди.
Перший характеризується таким розвитком (необов'язково він проходить усі перелічені етапи):
- незаконне культивування наркомістких рослин;
- виготовлення з них наркотичної сировини;
- транспортування цієї сировини;
- її збереження;
- виготовлення наркотиків, придатних до вживання (екстрагування, рафінування тощо);
- створення клієнтури, утримання наркопритонів;
- оптова і роздрібна торгівля наркотичними засобами.
Другий підвид характеризується викраденням наркотичної сировини або готових лікарських препаратів наркотичної дії з хімфармпідприємств, аптек, лікувальних закладів та їх наступний збут скупникам-оптовикам, які, у свою чергу, продають їх своїм клієнтам-споживачам.
Третій підвид характеризується викраденням хімічних реагентів, з яких виготовляються синтетичні наркотики у хімлабораторіях, які обладнуються безпосередньо на виробництві, в дослідній лабораторії, у вишах або за місцем проживання злочинців; подальші етапи аналогічні наведеним вище.1
Щоправда, останнім часом поширення набула контрабандна Діяльність, коли наркотичні засоби доставляються з країн СНД або далекого зарубіжжя і перепродуються в Україні. З'являються у продажу і такі "важкі" наркотики, як героїн і кокаїн, бо виявляються покупці, які платять за них ціну, вищу ніж у країнах Заходу. Але вищезгадані операції - це вже інший вид наркобізнесу - транснаціональний наркобізнес, який далі й розглянемо.
Транснаціональний наркобізнес - окремий вид організованої транснаціональної злочинності, який характеризується структурованою системою високоорганізованих і ретельно законспірованих злочинних угруповань, які займаються міжрегіональною, у ряді випадків міжнародною, злочинною діяльністю у вигляді промислу, предметом якого є наркотичні засоби, з метою систематичного отримання максимальних прибутків та надприбутків, використовуючи у своїх інтересах як державні структури, так і інститути громадянського суспільства.
Транснаціональному наркобізнесу, більше ніж іншим напрямам організованої злочинної діяльності, властиві такі ознаки:
а) ієрархічна і багатоструменева структура кримінальних формувань, що передбачає чітке підпорядкування груповій дисципліні та вказівкам організатора;
б) організаційна стабільність наркооб'єднання;
в) завчасна підготовка, планування і кваліфіковане вчинення злочинів;
г) функціональна диференціація членів злочинного об'єднання (розподіл ролей між ними, у тому числі й при виборі і вербуванні співучасників);
г) наявність ретельно замаскованих зв'язків, що базуються на чіткій самоорганізації, високому рівні конспірації;
д) продумана підготовка засобів реалізації і збуту наркотиків;
с) стійка спрямованість на створення корумпованих зв'язків у правоохоронних органах;
є) чітка система дій, пов'язаних з незаконними операціями з наркотиками;
ж) монополізація прагнень до поставлених цілей;
з) гостра конкурентна боротьба і суперництво, що існують між окремими формуваннями наркомафії поряд зі злочинними контактами і взаємодією, які нерідко набувають форм озброєного протистояння та фізичного знищення на грунті розподілу і перерозподілу ринків збуту. Запекла міжусобна боротьба призводить до виникнення найпотужніших синдикатів.
Необхідно відзначити, що незаконний обіг наркотиків, наркобізнес, зокрема і транснаціональний, є потужним стимулом зростання загальнокримінальної та економічної злочинності. Основними сферами застосування прибутку від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів є гральні заклади, дискотеки та нічні клуби, купівля-продаж нерухомості тощо. Але останнім часом супутнім злочином у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів стала корупція серед посадових осіб правоохоронних органів та органів управління і влади, особливо в місцях виробництва наркотиків та за маршрутами їх транспортування.
Сучасний стан наркозлочинності примушує оцінювати її не тільки як соціально-правове явище, але й як політичний феномен. Вона пронизує всі важливі сфери життєдіяльності держави і суспільства, а також пов'язана з глобальними проблемами, що викликають у суспільстві підвищену напруженість (економіка, міжнародні відносини, внутрішньо- і зовнішньополітичні перетворення тощо). При цьому кожна з цих сфер відчуває на собі деструктивну силу кримінальних процесів.
Насамперед, щоб розкрити кримінологічну характеристику злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, необхідно визначити які склади злочинів включає до них Кримінальний кодекс України. Злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, передбачені XIII розділом КК України (статті 305-320) та включають такі протиправні дії: контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (ст. 305 ККУ); використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (ст. 306 ККУ); незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 307 ККУ); викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем (ст. 308 ККУ); незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (ст. 309 ККУ); посів або вирощування снотворного маку чи конопель (ст. 310 ККУ); незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання прекурсорів (ст. 311 ККУ); викрадення, привласнення, вимагання прекурсорів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживанням службовим становищем (ст. 312 ККУ); викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем та інші незаконні дії з таким обладнанням (ст. 313 ККУ); незаконне введення в організм наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 314 ККУ); схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 315 ККУ); незаконне публічне вживання наркотичних Засобів (ст. 316 ККУ); організація або утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 317 ККУ); незаконне виготовлення, підроблення, використання чи збування підроблених документів на отримання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 318 ККУ); незаконна видача рецепта на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин (ст. 319 ККУ); порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (ст. 320 ККУ).
Аналіз статистичних даних, що стосуються незаконного обігу наркотиків, показує, що зловживання наркотичними засобами в Україні здобуває все більші масштаби. Кількість осіб, що вживають наркотики, перевищує мільйон людей, а за деякими даними - досягає двох мільйонів. За офіційними даними, кількість осіб, що допускають немедичне вживання наркотиків, невпинно збільшується, а саме: 2002 р.- 112 500 осіб; 2006 р.- 154 400; 2009 р.- 164 771. Також збільшується кількість хворих на наркоманію, за даними Міністерства охорони здоров'я України, з 2002 р. зросла на 15% і досягла у 2009 р. 90 265 осіб. А у 2002 р. на офіційному обліку перебувало 78 600 таких осіб.
Особлива небезпека криміногенної ситуації, пов'язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, багато в чому визначається тенденцією розвитку відповідної злочинності. Так, протягом останнього десятиліття відбувається постійне збільшення кількості злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків в Україні. За цей період кількість злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків, зросла майже утричі і досягала 58-63 тис. щорічно вчинених злочинів, що становить 13-17% усієї зареєстрованої злочинності у країні. За даними Міністерства внутрішніх справ України, у 2008 р. питома вага наркозлочинності в нашій державі становила 16,6%, а у 2009 р. дещо зменшилась - до 13.3% . В останні роки, при об'єктивному погіршенні наркоситуації у нашій державі, темпи росту зареєстрованої у цій сфері злочинності сповільнилися. Однак деяке зниження кількості зареєстрованих злочинів (2005 р.-65 017 злочинів; 2006 р.- 64 630; 2007 р.- 63 838; 2008 р- 63 666; 2009 р - 57 624) зовсім не свідчить про позитивні тенденції у розвитку цієї злочинності, а здебільшого пов'язане зі складностями розслідування злочинів та корумпованістю правоохоронних органів, зокрема судів. Безумовним є й те, що виявлені злочини не у повному обсязі відображають дійсну картину їх вчинення. Кримінальна статистика дає дуже приблизне уявлення про справжні масштаби наркозлочинності, адже вона є гіперлатентною та у 3-6 разів перевищує свою зареєстровану частину.
На високу латентність даних злочинів негативний вплив справляють як взаємна заінтересованість у їхньому приховуванні різних суб'єктів наркообігу (збувальників, споживачів наркотиків тощо), так і існуючі проблеми у правоохоронних органах (матеріально-технічні, організаційні, кадрові тощо).
Зростання кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками, може свідчити, по-перше, про поширення масштабів даного негативного явища та, по-друге, про деяку активізацію протидії їм службою боротьби з незаконним обігом наркотиків. Поряд з тенденцією росту кількості злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків, особливу небезпеку становить збільшення тяжкості вчинених діянь. Так, понад 35,2% усіх цих злочинів є тяжкими й особливо тяжкими, а групами та організованими групами вчинено 5,9% цього виду злочинів. Викликає занепокоєння вчинення злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків особами раніше неодноразово засудженими за аналогічні злочини, а також із застосуванням насильства, що потягло тяжкі наслідки, тощо.
У структурі злочинності, пов'язаної з незаконним обігом наркотиків, переважають такі злочини, як:
- незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (ст. 309 ККУ) - 55,3%;
- незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 307 ККУ) - 28,9% (з них збут - більше 95,8%);
- організація або утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 317 ЮСУ) - близько 3,6% (з них виробництво та виготовлення - понад 27,6%);
- схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 315 ККУ) - 1,2% (з них неповнолітніх -24,5%);
- викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим станови щем (ст. 308 ККУ) - 0,4%;
- викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовий або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем та інші незаконні дії з таким обладнанням (ст. 313 ККУ) - менше 0,4%;
- використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (ст. 306 ККУ) - близько 0,2%'.
На жаль, основна частина злочинів, виявлених у сфері незаконного обігу наркотиків, припадає на "примітивні" діяння осіб, що перебувають на низькому (виконавському) рівні ієрархії наркодилерів (кур'єри, збувальники малих доз тощо). Недостатньо активно викриваються учасники наркобізнесу, а вони контролюють 90% ринку наркотиків.
За останні п'ять років продовжує зростати широкомасштабне нелегальне виробництво та виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів. Щорічно правоохоронними органами виявляється близько тисячі підпільних нарколабораторій. Більшість із них мали так званий "кухонний" характер, де із застосуванням спеціального лабораторного обладнання виготовляли психотропні та наркотичні засоби з "ефедрину", отримували ацетильований та екстракційний опій з макової соломи. Розташовувались вони переважно у квартирах, приватних домоволодіннях, гаражах, сараях, літніх кухнях тощо. Понад половину виявлених нарколабораторій спеціалізувалося на виготовленні опійних настоянок, ацетильованого опію та інших наркотиків опійної групи. Водночас значно зросла кількість виявлених підпільних лабораторій, що виготовляли синтетичні наркотики опійної й амфетамінової груп, а також сильнодіючі речовини. У деяких випадках у їх роботі беруть участь дипломовані фахівці з медичною і хімічною освітою, студенти, технічний персонал науково-дослідних установ.
Основними центрами з незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів є такі регіони, як Донецька, Дніпропетровська, Луганська, Одеська, Миколаївська, Херсонська області та місто Київ.
Варто також відзначити, що, окрім значної наявної наркотичної сировинної бази, наша держава є транзитною щодо постачання наркотиків у Західну Європу, а також новим ринкам збуту. Про це свідчать сталі канали транзиту і ввозу в Україну наркотиків: Бомбей - Делі - Київ - Західна Європа; Афганістан - Пакистан - Центральна Азія - Росія - Україна - Західна Європа; Іран - Туреччина - Болгарія - Україна - Західна Європа; Колумбія - Бразилія - Україна та ін. А також невпинне збільшення кількості викритих наркоканалів: 1994 р.- 1; 1995 - 3; 1999 - 35; 2001 30; 2003 - 82; 2005 - 166; 2006 - 249; 2007 - 238; 2008 - 246; 2009 - 282. Щодо поширеності викритих міжнародних наркоканалів на території держави: Луганська область (33), Одеська, Харківська (по 26), Львівська (21), місто Київ (16), Сумська (15), Закарпатська, Івано-Франківська (по 14), Волинська (13), АР Крим (11), Рівненська (9), Вінницька (8), Житомирська (7), Донецька, Чернігівська, Чернівецька (по 5), Київська (4), Дніпропетровська, Кіровоградська, Миколаївська (по 3), Хмельницька (2), Запорізька, Полтавська, Тернопільська, Херсонська та місто Севастополь (по 1)'.
Останнім часом спостерігається збільшення обсягів постачання контрабандних психотропних речовин (амфетамінів, метамфетамінів, "екстазі") в Україну з Польщі та нарковмісних медичних препаратів з території Румунії та Молдови. Це пояснюється меншою їх вартістю до вартості героїну і кокаїну та збільшенням попиту на них у молодіжному середовищі.
З року в рік дещо зменшується кількість ліквідованих організованих злочинних груп та організацій (зокрема, що мали міжнародні зв'язки): 2005 р.- 551 (40); 2006 - 466 (28); 2007 - 420 (29); 2008 -378 (18); 2009 - 379 (18). Щодо злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків, то вони займають суттєве місце у структурі організованої злочинності та питома вага їх невпинно зростає: 2005 р.-1024 (питома вага 13,2%); 2006 - 789 (19,8%); 2007 - 957 (20,4%); 2008 - 770 (21 %); 2009 - 949 (27%) злочинів1.
Що стосується географії, то найбільше виявлених працівниками служби боротьби з незаконним обігом наркотиків організованих злочинних груп, що займалися наркобізнесом, у таких регіонах: Харківській області (4), АР Крим, Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській, (по 3); Донецькій, Житомирській, Київській, Львівській, Одеській, Чернігівській" (по 2), Вінницькій, Волинській, Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Рівненській, Чернівецькій та місті Києві (по 1). А в інших областях протягом 2007-2009 років не виявлено жодної організованої групи, що займається наркобізнесом . На жаль, це є свідченням того, що основна частина злочинів, виявлених у сфері незаконного обігу наркотиків, припадає на "примітивні" діяння осіб, що перебувають на низькому (виконавському) рівні ієрархії наркодилерів (кур'єри, збувальники малих доз тощо). Недостатньо активно викриваються учасники транснаціонального наркобізнесу.
Щорічно вилучається велика кількість наркотичних засобів із незаконного обігу, а їх вартість на чорному ринку з року у рік збільшується. Зокрема, із незаконного обігу на території України протягом 2009 р. вилучено 10,19 т наркозасобів (за цінами чорного ринку на 1081,03 млн гри), з них: макової соломи 5140 кг (30,9 млн грн); опію 39,51 кг (9,88 млн грн); марихуани 4,73 т (94,69 млн грн); героїну 12,57 кг (11,95 млн грн); кокаїну 0,89 кг (1,34 млн грн); психотропних речовин 55,15 кг (16,54 млн грн); тощо .
Зважаючи на названі вище тенденції, можна спрогнозувати подальше ймовірне зростання обсягів надходження в Україну "важких" наркотиків і активну інтеграцію вітчизняних організованих злочинних угруповань у міжнародну мережу торгівлі ними.
Кримінологічна характеристика наркозлочинності підкреслює не тільки соціальну значимість проблеми запобігання незаконному поширенню наркотиків, але й необхідність пошуку оптимальних заходів протидії їх незаконному обігу, виявлення, нейтралізації та усунення причин і умов, що детермінують наркозлочинність.
15.3. Заходи профілактики злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотиків
15.4. Роль органів внутрішніх справ у профілактиці злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотиків
Розділ 16. Екологічна злочинність та її профілактика
16.1. Стан і тенденції екологічної злочинності
16.2. Детермінанти екологічної злочинності
16.3. Профілактика екологічної злочинності
16.4. Профілактика екологічних злочинів органами внутрішніх справ
Розділ 17. Профілактика необережної злочинності
17.1. Рівень, структура, динаміка необережної злочинності