Найбільш швидкісний повітряний транспорт успішно виконує пасажирські та вантажні перевезення як усередині країни, так і в міжнародному сполученні. Частка міжнародних повітряних перевезень в обсязі послуг цивільної авіації, за офіційною світовою статистикою, становить близько 53%.
Для перевізної діяльності авіаційного транспорту використовується повітряне середовище, яке до початку XX ст. вважалося природним і загальнодоступним. Паризькою конвенцією 1919 р. задекларований "повний і винятковий" суверенітет повітряного простору кожної держави. Це положення закріплене чинним дотепер нормативним актом міжнародного повітряного права — Чиказькою конвенцією з міжнародної цивільної авіації 1944 р.
Крім Чиказької конвенції, найважливішими актами міжнародного права у цій сфері є:
— Варшавська конвенція про уніфікацію деяких правил, що стосуються міжнародних повітряних перевезень (1929) з доповненнями і змінами, внесеними Гаазьким (1955), Гватемальським (1971) і Монреальським (1975) протоколами, які регулюють здійснення регулярних повітряних перевезень;
— Гвадалахарська конвенція про уніфікацію деяких правил, що стосуються міжнародних повітряних перевезень, які здійснюються особами, які не є перевізниками за договором (1961).
Найбільш авторитетними для регламентації міжнародних авіаперевезень туристів і пасажирів є Міжнародна асоціація повітряного транспорту і Міжнародна асоціація повітряних перевізників.
Міжнародна асоціація повітряного транспорту (ІАТА) заснована 1945 р, в Гавані з метою сприяння розвитку безпечного, регулярного й економічного повітряного транспорту в міжнародному масштабі, підвищення його комерційної ефективності та результативності діяльності й вивчення пов'язаних із цим проблем, а також практичного розвитку співпраці між авіапідприємствами — організаторами міжнародних повітряних перевезень.
Керівним органом ІАТА є загальні збори, на яких обирається виконавчий комітет з терміном повноважень три роки. Президент ІАТА обирається на один рік. Основний виконавчий орган — постійний секретаріат — очолює генеральний директор.
В ІАТА працюють постійні комітети: фінансовий, технічний, юридичний, консультативний, з організації перевезень, які створюються в міру необхідності на підставі рішень Виконавчої ради. Традиційними стали щорічні конференції з перевезень, на яких встановлюються тарифи і ціни, уточнюються розклади руху й умови співпраці.
Повсякденна діяльність ІАТА полягає в упорядкуванні роботи авіапідприємств, формуванні рекомендацій щодо правил застосування тарифів на пасажирські та вантажні перевезення; затвердження єдиних правил авіаперевезень; регламентації порядку користування пільгами та знижками з тарифів; вироблення загальних стандартів обслуговування пасажирів і туристів; поширення технічного й економічного досвіду експлуатації авіаліній, здійснення фінансових розрахунків між авіапідприємствами — членами асоціації.
ІАТА має численну мережу агентів — авіапідприємств, яка контролюється комісіями і підкомітетами консультативного комітету ІАТА. Надавши документи, які підтверджують комерційну і фінансову надійність, будь-яке підприємство може одержати статус агента ІАТА, що надає йому право представляти інтереси ІАТА з продажу перевезень за винагороду чи комісію.
Постійною сферою інтересів ІАТА є удосконалення системи розрахунків, бронювання місць, публікації тарифів, узгодження розкладів, створення мережі агентів у справах продажу перевезень і організація навчальних центрів.
Членами ІАТА є національні авіакомпанії понад 100 країн, які здійснюють регулярні авіаперевезення. Асоціація щорічно публікує статистичні збірники, а також звіти загальних зборів, виконавчого комітету і виконавчих органів.
Силами юридичного відділу LATA брала участь у підготовці міжнародних конвенцій з боротьби з незаконним захопленням повітряних суден і з незаконними актами, спрямованими проти безпеки цивільної авіації.
Міжнародна асоціація повітряних перевізників (ІАКА) створена 1971 р. і зареєстрована 1983 р. відповідно до бельгійського законодавства. її завдання:
— сприяння в зміцненні авторитету й підвищенні ефективності міжнародних авіачартерних перевезень;
— розширення базової основи повітряних транспортних туристських перевезень за рахунок зв'язків і співробітництва між міжнародними чартерними авіапідприємствами;
— поліпшення якості чартерного авіаобслуговування;
— відстоювання інтересів своїх членів стосовно розвитку авіачартерних перевезень перед відповідними урядовими і міжнародними організаціями.
Вищими органами ІАКА є щорічна асамблея і рада директорів.
Діяльність ІАКА орієнтована на координацію політики у галузі авіачартерних перевезень і науково-дослідну роботу, а також обмін інформацією з метою поліпшення організації чартерних перевезень і якості обслуговування пасажирів. ІАКА активно співпрацює з ІКАО і є членом UNWTO.
Міжнародна організація цивільної авіації (ІКАО) заснована 1947 р. і одержала статус спеціалізованої установи ООН 1948 р. Офіційна адреса реєстрації і місцеперебування — Монреаль, Канада. Завдання ІКАО:
— удосконалення принципів і технічних методів міжнародної повітряної навігації;
— розвиток міжнародного повітряного транспорту на принципах безпеки і надійності;
— сприяння розвитку цивільного літакобудування, повітряних трас, аеропортів і навігаційних засобів, а також розвитку міжнародної цивільної аеродинаміки загалом і в усіх її аспектах зокрема.
Членами ІКАО е понад 180 держав. Діяльність ІКАО у сфері міжнародного повітряного права полягає в розробці проектів нормативних актів та кодифікації міжнародного повітряного права. Органи ІКАО: Асамблея, Рада, спеціальні комітети, регіональні бюро, Секретаріат. Крім того, у складі ІКАО діють Європейське бюро для країн Європи в Парижі (Франція) і Бюро для країн Далекого Сходу і басейну Тихого океану в Бангкоку (Таїланд).
7.4. Підприємства харчування
Розрізняють кілька видів кафе
Кейтеринг
7.5. Інформаційно-екскурсійне обслуговування
7.5.1. Стан системи інформаційно-екскурсійного обслуговування
7.5.2. Методика інформаційно-екскурсійної роботи
7.6. Анімаційні послуги
7.6.1. Дозвілля в туристичних комплексах і готелях
7.6.2. Музеї як центри організації дозвілля