Управління людськими ресурсами - Воронкова В.Г. - 14.4. Тактичне планування і бізнес-план

Тактичне планування розробляється і здійснюється для реалізації стратегічних планів. Термін "тактика" запозичений із військової лексики і першочергово означав маневрування силами, необхідними для найближчих цілей. Якщо стратегічне планування відповідає на питання чого хоче досягти підприємство (організація), то тактичне планування акцентує увагу на тому, як підприємство (організація) може досягти бажаного результату. Тактичне планування — це організована послідовність дій, розроблених з метою виконання стратегічного плану. Якщо стратегічне зосереджує увагу на ресурсах, середовищі, місії, то тактика стосується переважно людей та їхньої діяльності. Незважаючи на те, що тактичне планування залежить від багатьох чинників, які відрізняються в кожній конкретній ситуації, головну його лінію можна окреслити:

1) менеджеру слід з'ясувати, на виконання яких тактичних цілей, що випливають із широкої стратегічної мети, спрямоване планування;

2) коли стратегічний план змальовує ціль у загальному, то тактичний стосується конкретних ресурсів та часових меж. Стратегією може бути досягнення першості в галузі чи на ринку, тоді як тактичний план визначає діяльність, що приведе до досягнення цієї мети.

Крім того, тактичне планування передбачає використання людських ресурсів. Тактичні результати базуються звичайно на конкретній інформації, рішення в тактичних планах в меншій мірі схильні до ризику, так як вони стосуються головним чином внутрішніх проблем фірми. Показники тактичних планів відображають певні цифри і конкретні факти. Тактичне планування зосереджено на середніх і нижчих рівнях управління і тяжіє до рівнів конкретних підрозділів.

Тактична плани мають короткострокові (до року) і середиьострокові (до трьох років) періоди, тобто створюються і реалізуються на нижчих і середніх рівнях управління. Таким чином, весь процес планування слід уявити у вигляді наступних взаємопов'язаних етапів:

1-й етап. Оцінка підприємством (організацією) внутрішнього і зовнішнього середовища і формування стратегічних цілей.

2-й етап. Оцінка і аналіз стратегічних альтернатив розвитку підприємства (організації).

3-й етап. Вибір стратегії.

4-й етап. Розробка стратегічного плану.

5-й етап. Розробка середньостроких планів.

6-й етап. Короткострокове планування.

7-й етап. Перевірка результатів, їх співставлення з поставленими задачами, корегування. Для поєднання стратегічних і тактичних цілей організації розробляються середиьострокові плани, до числа яких відноситься бізнес-план, який є основою внутрішньофірмового планування. Коли підприємець вибрав галузь діяльності і з'ясував, на яких конкурентних перевагах потрібно сконцентруватися, він складає бізнес-план. Бізнес-план — це документ, у якому підприємець підсумовує стратегію бізнесу і можливості її втілення. Такий план повинен відображати взаємозв'язок між можливостями підприємця та потребами виробництва й продажу конкретного товару чи послуги. Він повинен визначати стратегії для виробництва й продажу, праові та організаційні аспекти, бухоблік і фінанси. Зокрема, у бізнес-плані повинні бути відповіді на три запитання:

1. Які цілі та завдання у підприємця?

2. Які стратегії він використовуватиме для їхнього досягнення?

3. Як підприємець втілюватиме ці стратегії?

Бізнес-план — це документ, в якому: описуються всі основні аспекти підприємницької діяльності, аналізуються головні проблеми, з якими може спіткнутися підприємство і визначаються основні способи вирішення цих проблем. В залежності від конкретного характеру і умов майбутньої діяльності, виробництва, виду продукції* (послуги), її новизни тощо склад і структура бізнес-плану можуть істотно змінюватися, але істотна сторона повинна бути однією і тією ж.

Традиційний бізнес — план складений на рівні промислового підприємства, включає наступні розділи:

* резюме;

* історія бізнесу;

* опис продуктів (послуг);

* аналіз стану справ в галузі;

* план виробництва;

* план маркетингу;

* організаційний план;

* фінансовий план;

* на великих підприємствах виокремлюється ще й план досліджень і розробок, а також оцінка і страхування ризику.

Опис продуктів (послуг) В цьому розділі приводяться:

* економіко-технічні характеристики;

* призначення і ціна продукції, що випускається.

При опису галузі важливо показати абсолютний розмір ринку, тенденції його розвитку (зростання чи упадок, основні сегменти ринку (групи споживачів). Крім того, доцільно вказати, наскільки чуттєвий ринок до різних зовнішніх і внутрішніх факторів, чи піддається він циклічним і сезонним коливанням. Необхідно також відобразити позиції конкурентів на ринку.

Вибір стратегії

В цьому розділі розглядається суть обраної стратегії і умова її реалізації, вказуються конкурентні переваги (лідерство, диференціація; фокусування).

План виробництва

В цьому розділі повинні бути описані всі головні компоненти виробничої програми. Крім технічного опису — план виробництва повинен включати економічні розрахунки витрат виробництва і відповіді на наступні питання:

1. Які основні методи виробництва і технології?

2. Яка загальна структура виробничого процесу?

3. Яка сировина і матеріали необхідні?

4. Чи виявлені критичні фактори ("вузькі місця")?

5. Які потужності необхідні для організації виробництва?

6. Яка передбачувана структура витрат?

7. Якими можуть бути непередбачені обставини при виконанні виробничих операцій?

8. Як здійснюється контроль якості?

9. Опис обладнання.

10. Місце розташування виробництва.

11. Потреба в робочій силі.

План маркетингу

Розробка бізнес-плану складається з низки специфічних дій, з яких головною є маркетингове дослідження — систематичне та детальне вивчення усіх фактів, думок та оцінок, які грунтуються на успішному маркетингові товару чи послуги, а саме:

1. Самовизначення.

2. Самоаналіз.

3. Вибір товару або послуги.

4. Дослідження ринку.

5. Прогнозування продажу.

6. Вибір місцерозташування.

7. Розробка плану виробництва.

8. Розробка плану маркетингу.

9. Розробка організаційного плану.

10. Розробка правового плану.

11. План ведення бухгалтерії.

12. Розробка плану страхування.

13. Розробка плану комп'ютерного забезпечення.

14. Розробка плану менеджменту якості.

15. Розробка фінансового плану.

16. Оформлення.

Цей розділ бізнес-плану необхідний для того, щоб підприємець зміг усвідомити свої цілі, задачі і маркетингову стратегію фірми, а інвестори змогли б переконатися в достатній місткості і перспективності ринку. В даному розділі повинні бути розкриті всі основні питання маркетингу:

* характеристика покупців;

* питома вага підприємства на ринку;

* рівень цін і чистий прибуток;

• порядок збуту (власна дилерська мережа, посередники);

• заходи відносно виводу товару на ринок і його супроводження.

Організаційний план

Організаційний план знайомить з обраною формою власності, питаннями керівництва, розподілом повноважень і відповідальності, типом організаційної структури підприємства.

Фінансовий план

В даному розділі включаються дані про фінансові потоки на підприємстві, про його доходи і розходи, про стан активів і пасивів і їх .динаміку. Основними частинами цього плану є план доходів, розходів і баланс. Показники фінансового плану даються з розбивкою по рокам, причому для першого року вони описуються щомісячно, другого — щоквартально, дані останніх років — по рокам.

Бізнес-план

Дозволяє зв'язати стратегію і тактику організації (підприємства) і здійснити намічені цілі, він також дає можливість оцінити нові проекти і притягнути інвесторів до їх фінансування.

Процес складання й реалізації плану

Рис. 14.4

Процес складання й реалізації плану

Структура бізнес-плану підприємства

Рис. 14.6

Структура бізнес-плану підприємства

Цілі бізнес-плану підприємства

Рис. 14.7

Цілі бізнес-плану підприємства

14.5. Планування потреби в персоналі
14.6. Стратегічне ринкове планування
14.7. Корпоративна стратегія
Висновки
Розділ 15. Концепція планування людських ресурсів в умовах ринку.
15.1. Сутність планування
15.2. Класифікація планів
15.3. Принципи планування
15.4. Методи планування
15.5. Причини здійснення планування
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru