В діяльності суб'єкта господарювання використовуються різні плани. їх класифікація підкоряється задачам систематизації згідно з типовими ознаками, що дозволяє визначити місце кожного з них і визначити роль відповідно свого, призначення. Встановлення тотожності і відмінностей між видами планів завдяки їх класифікації дозволяє краще адекватніше зрозуміти природу планування. Плани класифікуються наступним чином:
1. За часом:
* довгострокові (на 10-25 років);
* середньострокові (на 3-10 років);
* поточні (на 1 рік, в т. ч. сезонні);
* оперативні (до 1 року).
2. За об'єктами господарювання:
* державні, в тому числі регіональні, республіканські, обласні і муніципальні;
* внутрішньофірмові.
Сьогодні уряди багатьох економічно розвинених країн застосовують плани в управлінні соціально-економічним розвитком: складаються плани в США, Японії, Франції, Великобританії, Німеччині, Канаді, а зараз — в ЄС. Крім того, існує велика група різновидів регіональних планів, в тому числі місцевих. В державному плануванні особливе місце займають програми соціально-економічного розвитку.
3. За ступенем визначеності параметрів:
* детерміновані (з чітко вираженими параметрами);
* імовірнісні (з нечіткими параметрами).
4. За ознакою часової орієнтації:
* реактивні, тобто орієнтовані на закріплення досягнень минулого;
* інактивні, тобто інертні згідно планованих дій;
* передактивні, тобто з високим рівнем активності, направлених на Істотне перетворення дійсності.
5. За призначенням:
* директивні, обов'язкові для виконання;
* індикативні, рекомендовані для виконання; на рівні фірми приймаються в основному директивні плани; а на рівні держави — індикативні; є також бюджетні або податкові плани країни.
6. За масштабністюсті цілей:
* стратегічні, які передбачають глобальні цілі;
* бізнес-плани, орієнтовані на досягнення окремої угоди, операції чи стосовно до підприємства малого бізнесу, орієнтовані на невеликий строк.
7. За конкретною установкою:
• функціональні, які направлені на упровадження управлінських рішень в сфері діяльності фірми, що виконує певну функцію. Ці плани грають особливу роль в управлінні, тому є смисл виокремити їх в окрему класифікацію;
• одночасові, створюються з упровадженням будь-якого проекту чи програми і виконують допоміжну роль в упровадженні загальної стратегії. Одночасові плани можуть бути програмними і проектними. Програмний
' план створюється з метою координації різних видів діяльності при реалізації складної програми. Проектний план може бути частиною програмного плану і застосовується для контролю за менш складними процесами, наприклад, проект рекламної кампанії;
• стабільні, які включають розробку конкретних вказівок для регулярно повторюваних операцій типового характеру. Вони являють собою суму правил, інструкцій, рекомендацій для здійснення стандартних видів діяльності; до них можна віднести інструкції, правила і рекомендації.
8. За функціями діяльності — це так звані функціональні плани:
• маркетингу, в т. ч. збуту;
• прибутку і рентабельності;
• інвестицій, в т, ч. довгострокових програм;
• витрат виробництва;
• персоналу;
• прибутку;
• фінансів.
9. За відношенням до дійсності:
• основні, тобто офіційно прийняті керівництвом;
• імовірні, що являють собою альтернативний курс дій, який необхідний фірмам, які працюють в складному і динамічному зовнішньому середовищі. Здійснення плану доручається спеціальній "кризовій" команді, яка розпочинає роботу лише у випадку наступу критичної ситуації.
Будь-яка наукова класифікація несе в собі елементи умовності. В реальній дійсності окреме явище буває важко класифікувати в результаті розпорошених меж їх властивостей. В сучасній практиці планування використовуються різні плани;, останнім часом найбільшої популярності набувають індикативні і стратегічні плани, а також бізнес-плани.
Розрізняють також:
* планування індикативне (централізоване);
* планування використання персоналу;
* планування кадрового резерву;
• планування кар'єри;
• планування короткострокове;
• планування маркетингу.
15.4. Методи планування
15.5. Причини здійснення планування
15.6. Переваги і недоліки планування
Висновки
Розділ 16. Філософія макроекономічного (державного) планування людських ресурсів.
16.1. Поняття і особливості макроекономічного планування
16.2. Індикативне макроекономічне планування
16.3. Макроекономічне стратегічне планування
16.4. Прогнозування макроекономічних показників