Країнознавство - Мальська М.П. - Загальні відомості

Площа - 338 145 км2

Населення - 5,2 млн осіб

Столиця - Гельсінкі (551 тис. осіб)

Загальні відомості

Фінляндія розташована в Північній Європі, займаючи проміжне місце між Заходом і Сходом Європи. Офіційна назва - Фінляндська Республіка. Столиця Гельсінкі (Helsinki) - 551 тис. мешканців. На заході межує з Швецією (586 км), на півночі - з Норвегією (716 км), на сході - з Росією (1269 км). На південному заході та півдні омивається Балтійським морем, Ботнійською та Фінською затоками. Вважається однією з найпівнічніших у світі державою. Довжина берегової лінії - 1100 км.

Сусідське політико-географічне положення Фінляндії визначається її геопросторовим відношенням до сусідів першого і другого порядку. Фінляндія має трьох сухопутних сусідів першого порядку - Швецію, Норвегію і Росію, а також морських сусідів - Естонію, Латвію, Литву, Польщу і Німеччину. Таке сусідство визначає значною мірою особливості міжнародної співпраці, структуру імпорту та експорту Фінляндії, а також її відношення до найближчого полюсу світової сили Росії.

Географічне положення Фінляндії можна вважати периферійним відносно країн Європи. Риси центральності та периферійності географічного положення дуже часто пов'язують з категоріями його вигідності та невигідності. Зазвичай, центральне положення вигідніше, ніж периферійне. Однак для Фінляндії вигідність географічного положення полягає в тому, що країна виходить до Балтійського моря значною своєю частиною. Вихід держави до моря формує комплекс додаткових туристичних ресурсів, які можна використовувати в національному туристичному виробництві (морські ландшафти). При цьому протяжна берегова лінія з великою кількістю бухт і заток надає країні перспективи як напрямку водного туризму.

Площа Фінляндії становить 338 145 км2 (63 місце серед держав світу), з них 33 522 км2 займає вода. Загальна довжина сухопутного кордону - 2628 км. Територія Фінляндії є витягнута з півночі на південь, тобто має меридіальне спрямування. Протяжність Фінляндії з півночі на південь 1030 км, з заходу на схід - 515 км. Найвища точка - гора Галтіа (1324 м).

Державне свято 6 грудня - день проголошення незалежності Фінляндії у 1917 році. Державні мови - фінська і шведська. Грошова одиниця - євро.

ВВП (2006) - 171,7 млрд дол. США, на душу населення - 32,8 тис. дол. США. Економічно розвинена держава. Член ООН, ЄС та інших міжнародних організацій.

Державний устрій та форма правління

Фінляндія - президентська республіка (з 1919 р.). Діє конституція, яка набрала чинності 1 березня 2000 р.

Глава держави - Президент, який обирається шляхом прямих і таємних виборів усіма громадянами країни, які мають право голосу, терміном на 6 років. У випадку неспроможності виконання президентом своїх обов'язків його функції покладаються на прем'єр-міністра. З 1 березня 2000 р. президент Фінляндії Тарья Халонен (жінка).

Законодавча влада здійснюється однопалатним парламентом, що складається з 200 депутатів, які обираються прямим і таємним голосуванням за системою пропорційного представництва терміном на 4 роки. Парламент зі свого складу обирає голову і двох його заступників. Згідно зі Статутом парламенту, його голова обирається терміном на один рік. Він керує пленарними засіданнями, однак при цьому повинен залишатися нейтральним, не маючи права брати участі ні в обговореннях, ні в голосуванні.

Парламент - Eduskunta Riksdagen . Партійний склад: Фінляндський центр, Соціал-демократична партія Фінляндії, Національна коаліційна партія, Лівий союз Фінляндії, Шведська народна партія, Союз "зелених", Християнський союз Фінляндії, Сільська партія Фінляндії, Екологічна партія, Представник Аландських островів.

Виконавча влада здійснюється президентом і урядом. Уряд складається з міністрів, яких очолює прем'єр-міністр, який в свою чергу обирається парламентом. Керівник уряду - прем'єр-міністр Юркі Катейнен (з 19 квітня 2007 р.).

Країна поділена на п'ять губерній (ляні) - Південну Фінляндію, Західну Фінляндію, Східну Фінляндію, Оулу і Лапландія. Кількість муніципальних утворень - 431. Аландські острови з травня 1991 р. мають статус самоврядування. Ляні поділяються на комуни.

Основні політичні партії:

Лівий союз Фінляндії - ЛСФ (Vasemmitoliitto). Рішення про створення партії на основі злиття Компартії Фінляндії (заснована в 1918 р.) і Демократичного союзу народу Фінляндії (заснований у 1944 р.) було прийняте на засіданні Ради ДСНФ у березні 1989 р. і ХХП з'їзді КПФ у березні 1990 р. Установчий з'їзд відбувся 28-29 квітня 1990 р. Об'єднав

Демократичний союз народу Фінляндії і "Демократичну альтернативу". В червні 1991 р . до ЛСФ влилась Комуністична партія Фінляндії, припинивши самостійне існування.

Ліберальна народна партія - ЛНП (Liberaalinen Kansanpuolue - LKP). Створена 29 грудня 1965 р. на базі розпущених Народної партії Фінляндії і Союзу вільнодумців. Налічує 4 тис. членів. Голова - Пекка Рютіля (Pekka Rytila). Генеральний секретар - Кааріна Талола (Kaarina Talуla, жен.). Друкований орган - тижневик "Полттопісті" (Polttopisti).

Національна коаліційна партія - НКП (Kansallinen Kokoomus - KK). Заснована в 1918 р. Налічує 80 тис. членів. Голова - Саулі Ніїсте (Sauli Niisto). Генеральний секретар - Пекка Ківеля (Pekka Kivela). Друковані органи - газета "Сатакуннан канса" (Satakunnan Kansa) і тижневик "Ню-кюпяйвя" (Nukupaiva).

Сільська партія Фінляндії - СПФ (Suomen Maaseudun Puolue). Заснована в 1959 р. До серпня 1966 р. називалась Партія дрібних селян. Налічує близько 20 тис. членів. Голова - Раймо Вістбакка (Raimo Vistbacka). Генеральний секретар - Тімо Сойні (Timo Soiny). Друкований орган - газета "Суомен уутісет" (Suomen Uutiset).

Соціал-демократична партія Фінляндії - СДПФ (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue - SSDP). Заснована в 1899 р. У грудні 1972 р. підписано угоду про розпуск Соціалістичного союзу робітників і дрібних землеробів (припинив діяльність у червні 1973 р.) і злиття його з СДПФ. Входить до Соціалістичного інтернаціоналу. Налічує 77 тис. членів. Членами СДПФ можуть стати іноземці, які проживають у Фінляндії. Голова - Пааво Ліппонен (Paavo Lipponen). Голова Ради СДПФ - Рісто Туомі-нен (Risto Tuominen). Генеральний секретар СДПФ - Маркку Хювярінен (Markku Huvarinen). Друковані органи - газети "Демарі" (Demari), "Турун пяйвялехті" (Turun Paivalehti) і "Кансан лехті" (Kansan Lehti).

Союз "зелених" (Vihrea Liitto). Заснований у березні 1987 р. представниками руху "зелених". Як політична партія зареєстрований 9 серпня 1988 р. Керівний орган у періодах між з'їздами - Рада уповноважених, яка складається з 25 чоловік. Голова - Туйя Бракс (Tuja Brax, жін.). Генеральний секретар - Сірпа Куронен (Sirpa Kuronen, жін.).

Фінляндський центр - ФЦ (Suomen Keskus). Заснований у 1906 р. До 17 жовтня 1965 р. називався Аграрний союз. До червня 1988 р. називався Партія центру. Налічує 270 тис . членів. Голова - Еско Ахо (Esko Aho). Заступники голови: Мартті Пура (Martti Pura), Ханнеле Покка (Hannele Pokka, жін.) і Оллі Рен (Olli Rehn). Генеральний секретар - Пекка Пертула (Pekka Perttula). Друковані органи - газети "Савон саномат" (Savon Sanomat), "Кес-кісуомалайнен" (Keskisuomalainen) і "Суоменмаа" (Suomenmaa).

Християнський союз Фінляндії - ХСФ (Suomen Kristillinen Litto). Партія. Заснована в 1958 р. Налічує 17 тис. членів. Голова - Б'ярне Калліс (Bjarne Kallis). Друкований орган - журнал "Крістітюн вастуу" (Kristityn Vastuu).

Державний устрій та форма правління
Історичні особливості розвитку
Населення
Природні умови і ресурси
Господарство
Найбільші міста
Історико-культурні туристичні ресурси
Головні туристичні райони
ІНДІЯ
Загальні відомості
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru