Курс адміністративного процесу - Кузьменко О.В. - § 2. Структура юридичного процесу

Компонентами юридичного процесу є процесуальна стадія, процесуальне провадження та процесуальні режими.

Процесуальні стадії - характеризують динамізм правової форми, що відображає комплекс взаємопов'язаних процесуальних обставин, які змінюються у часі і спрямовані на досягнення оптимальних результатів правової діяльності.

Разом з тим, розглядаючи процес у контексті його часової характеристики, не можна залишити поза увагою специфіку предмета діяльності його учасників. Тобто потрібна характеристика діяльності, яка висвітлює інший аспект взаємозв'язку компонентів у системі, специфічний характер цих взаємозв'язків та їх суб'єктів.

Аналізуючи зміст різновидів процесу, треба звернути увагу на той факт, що дії у них відбуваються не тільки послідовно, а й відповідно до спеціалізації, яка обумовлюється необхідністю розглядати різноманітні категорії справ у межах одного процесу і тільки професійно обізнаними учасниками, наділеними певними функціями та повноваженнями. При дослідженні традиційних різновидів юридичного процесу в усіх них виявляються ознаки спеціалізації діяльності їх учасників, які (ознаки) закріплені законодавчо, процесуальні дії, що згруповані за відповідними критеріями та утворюють групи дій, які називаються провадженнями.

Процесуальні провадження - це головний елемент юридичного процесу, що являє собою системне утворення, комплекс взаємозалежних і взаємообумовлених процесуальних дій, які: а) утворюють певну сукупність процесуальних правовідносин, що відрізняються предметною характеристикою і взаємозв'язком з відповідними матеріальними правовідносинами; б) потребують встановлення, доведення, а також обгрунтування всіх обставин і фактичних даних у юридичній справі, що розглядається; в) обумовлюють необхідність закріплення, офіційного оформлення отриманих процесуальних результатів у відповідних актах - документах1.

Отже, правові форми діяльності публічних органів передбачають логічну та функціональну послідовність розгляду справ учасниками процесу та професійну спеціалізацію цієї діяльності. Перша вимога на понятійному рівні абстракції відображена у понятті процесуальної стадії, друга - у понятті процесуального провадження. Поняття процесуального провадження та процесуальної стадії, хоч і є абстракціями, тісно пов'язані, як і тісно пов'язані між собою відображені ними явища - групи процесуальних дій.

Характеристика діяльності учасників провадження, яка охоплюється поняттям процесуального провадження - головного, визначального елемента процесуальної форми, суттєво доповнюється змістовою характеристикою, яка підкреслює специфіку процесуальної діяльності, що дістає вияв у процесуальному режимі, який є ще одним постійним компонентом системи юридичного процесу.

Процесуальний режим - передбачена законом сукупність принципів, юридичних засобів і гарантій, що застосовуються в процесуальній діяльності. Процесуальний режим являє собою систему налагодженого порядку розгляду юридичної справи і найбільш ефективного його результату, встановленого певним нормативним приписом. Структурно процесуальний режим охоплює принципи процесуальної діяльності, способи здійснення процесуальних дій та гарантії забезпечення процесуальної діяльності, правовий статус суб'єктів юридичного процесу. Важливим компонентом процесуального режиму є гарантії забезпечення процесуальної діяльності. Вони можуть бути юридичними, матеріальними, організаційними, ідеологічними тощо. Ці гарантії покликані створювати умови надійності, впевненості для всіх суб'єктів процесу. Фахівці підкреслюють необхідність виокремлення гарантій діяльності в у всіх видах процесів (наприклад, вільне і ефективне здійснення правотворчих повноважень забезпечується наявністю таких гарантій, як систематичність, наукова інформація, доступність статистичних даних, широка інформованість про громадську думку тощо). Стосовно установчого процесу такими гарантіями є: доступність і оглядовість законодавчого матеріалу, досить високий рівень правової та професійної культури, умови для постійного підвищення її рівня тощо.

У поняттях процесуального провадження, процесуальної стадії та процесуального режиму відображені загальні, родові ознаки юридичного процесу. Причому системний характер зв'язку явищ, які відображені цими поняттями, обумовлює і системний характер взаємозв'язків самих цих понять, об'єднання їх в органічно цілісне утворення - єдину систему понять має вже не реальний, а концептуальний характер і дає право стверджувати про наявність системного утворення - юридичного процесу.

§ 3. Генезис становлення адміністративного процесу
§ 4. Основні концепції змісту адміністративного процесу в радянський період
§ 5. Поняття та особливості адміністративного процесу в українській адміністративно-правовій теорії
§ 6. Принципи адміністративного процесу
§ 7. Мета та завдання адміністративного процесу
§ 8. Адміністративно-процесуальні норми
§ 9. Адміністративно-процесуальні правовідносини
Ознаки адміністративно-процесуальних правовідносин
§ 10. Суб'єкти адміністративного процесу
§ 11. Нормотворчі провадження
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru