Психологія управління - Ходаківський Є.І. - 15.3.15. Соціотип "Гекслі"

15. Інтуїгивно-етичний екстраверт ( IKK, ENFP) - "Гесклі".

Соціотип

Характерні риси типу:

15.1. Зовнішні ознаки:

o фігура і осанка: у представника етичного підтипу в усьому образі видно африканське походження, в жилах якого тече гаряча кров південних пращурів. У представника інтуїтивного підтипу фігура подовжена, струнка, довгов'яза.

o обличчя: яскраво виражених рис обличчя не має. У етичного підтипу риси обличчя частіше пропорційні й округлі, "рухливі" очі. Іноді зустрічаються величезні губи африканського типу. Проте рідко зустрічаються виступаючі вперед, далекі від площі обличчя носи. У інтуїтивного підтипу на обличчі написано здивування, саме обличчя трохи піднято вгору.

o невербальні компоненти: якщо підсилена етична компонента, то рухи і пересування швидкі та переривчасті - грайливість, яка сприймається дуже природно. При цьому руки рухаються повільно. Якщо ж підсилена інтуїтивна компонента, то рухи стримані і спокійні, без ривків. Під час руху носки ніг спрямовані назовні, що підсилює уяву ірраціональності руху.

o манера одягу: виразний стиль одягу. Завжди присутня легка незавершеність, не суворість. Це - романтичний стиль, повільний і легкий. В одязі, як і в усьому образі, присутня деяка карнавальність чи театралізованість.

15.2. Манера спілкування.

Дуже легко ідентифікувати даний соціотип за манерою спілкування - мистецтвом спілкування володіє повною мірою.

Говорить своєрідно, без запинок, приємне і легко. Якщо мова йде про чоловіка, то він характеризується м'якими манерами, вмінням робити компліменти, навіть, акуратно залицятися. Через що, особливо якщо підсилена етична компонента, сприймається іншими як легковажний. Проте, може неочікувано рішуче дати відсіч, іноді до рукоприкладства, відстоюючи власні переконання чи інтереси близьких (якщо справа набуває серйозного оберту).

Для манери спілкування характерна емоційність. Підмічає переваги інших та охоче робить компліменти. Вміє знайти підхід практично до будь-якої людини. Дуже корисний у спілкуванні, гарний співрозмовник, що тяжіє до здатних і неординарних осіб.

По-дитячому безпосередній, відкритий і прямолінійний. Досить витриманий і нетерплячий, дивує інших своєю оригінальністю, щирістю, доброзичливістю, простотою, розташовує до довіри. Не заздрісний, радіє успіхам інших, щедрий.

Всі контакти будує за принципом "приємно - неприємно".

Образливий і ранимий, але швидко відходить, не злопам'ятний.

Надихає, допомагає людям своїми порадами про те, як вийти зі складного становища. Дає надію фразами типу: "Все буде гарно", "Все ще попереду", "Немає безвихідних становищ", тощо.

Іншим така манера спілкування може здаватися поверховою.

Однак, з іншого боку, саме завдяки тому, що не перевантажує себе глибоким вивченням деталей, здатний легко засвоювати нові області знань, виділяючи найцікавіше у привабливій для нього сфері.

Через свій потяг до гарного життя представник цього соціотипу дуже часто мешкає у великих містах, де багато можливостей для безтурботного проведення часу та розваг.

15.3. Особливості поведінки.

Найхарактерніша риса поведінки - вміння зібрати навколо себе коло близьких знайомих, у центрі уваги якого знаходитиметься. При чому необхідні взаємовідносини у цьому колі формуватиме ненав'язливо, м'яко, із почуттям такту.

Дуже проникливий, добре розуміється на мотивах вчинків людей, може передбачити розвиток їх відносин у майбутньому. Цінує точкою зору людей, які його оточують. Активно відстоює їх, якщо хтось ставить під сумніви їхні здібності, принижує.

Характерна вольова мобілізація в екстремальних ситуаціях. Коли навколо паніка, він активізується, стає сміливим, рішучим, працездатним; якщо поряд не знаходиться більш вольової людини, то може взяти ініціативу у свої руки. За звичних умов дуже безладний, розхлябаний, емоційний, непосидючий, хоча й може спонтанно проявляти та вдавати вольову, наполегливу людину, - але це лише роль, адже вольові зусилля його втомлюють. Йому не дається виконання монотонної роботи.

Глибоке опрацювання конкретних питань для нього сумне. Від рутини він стомлюється. Коли пізнає найцікавіше в одній сфері, то переключається на іншу, часто змінюючи інтереси. Оптимістичний, винахідливий, допитливий, цікавиться всім новим і незвичним, великий фантазер.

Виключно суб'єктивний в оцінках людей і подій. Заперечує "суху" логіку. Тверезий, логічний підхід для нього практично закритий.

Противник шаблонних підходів і суворої дисципліни. Погано оформлює документацію: звіти, довідки, таблиці. Не може чітко спланувати всі заходи, через що часто не встигає до визначеного терміну.

Ентузіаст, високодуховна особистість, винахідливий, з уявою. Вміє робити практично все, що йому цікаво. Швидко вирішує особисті ускладнення.

Постійно шукає у житті гармонію, перш за все - гармонію людських відносин. Проте, у пошуках ідеалу може відриватися від реальності; часом, сентиментальний, інфантильний.

Дуже слідкує за своїм зовнішнім виглядом. Кожного разу приводить себе у порядок, як при виході на сцену.

У поведінці схильний до авантюризму, екстравагантних вчинків, необдуманих дій, експромту. Під впливом бажання може сісти на потяг та поїхати у невідомому напрямку з однією метою - розвіятися.

Любить витратити деяку суму грошей на свої потреби. Здатний діяти "на показ". Часто вважає своїм призначенням "гарне життя", не ускладнене сумними повсякденними турботами. Не приділяє належної уваги самообслуговуванню, здоров'ю. З віком це, звичайно, може зникнути.

Малопрактичний, але цінує практичність в інших. Володіє значним творчим потенціалом.

Інтуїтивний підтип любить "акумулювати" різні події, інформацію. Дуже комунікабельний, рухливий, виступає ініціатором багатьох справ. Проте вирізняється значною непосидючістю та мінливістю. Людина дуже творча, але буває "розкидана" і недисциплінована. Здатний виказати своє невдоволення керівництву, не рахуючись із субординацією.

Етичний підтип прагне давати поради, тяжіє до психоаналізу, при цьому робить ставку на прояв у людях позитивних якостей. Бачить у людях скриті тяжіння і прив'язаності, віддає превагу роботі на короткій психологічній відстані. Може постояти за інших, а за себе - складно.

15.4. Основні функції (формула типа).

Сильною функцією є інтуїція можливостей - вміння зрозуміти сутність і перспективу розвитку справи. Володіє чудовою інтуїцією на людей, добре розбирається в їх можливостях, допомагає творчо їх розвинути. За окремими фразами, інтонацією, мімікою, особливостями вчинків відтворює внутрішню мотивацію людини, - легко визначає, чого вона добивається. Уміє винагороджувати і надихати людей. Швидко вчиться, адже вміє ухопити сутність проблеми. Пропонує різні варіанти вирішення однієї й тієї ж проблеми. Ініціативний, дещо інтелектуально впертий. Має добре розвинуту фантазію: вигадує історії, будує образи, захоплюючі сюжети. Не може виконувати одноманітну роботу - повторюваність, що породжує сум, його сильно пригнічує.

Творча функція - етика відносин - робить його неперевершеним "дипломатом" у налагодженні відносин, адже якнайкраще розбирається в логіці людських відносин. Вміє визначати причини ускладнень і розбратів, згладжувати конфліктні ситуації, робити приємне людям.

Йому легше зберегти відлагоджені відносини, ніж поновити ті, що розірвалися. Чутко реагує на антипатії. Приємний і комунікабельний. За умови наявності інтересу, зуміє побудувати систему відносин з будь-якою людиною. Розуміє, з ким і на якій відстані потрібно спілкуватися (хоча й не завжди витримує її). Знає, що потрібно робити, щоб підтримувати у колективі сприятливий психологічний клімат. Радить, як спілкуватися з людиною, щоб стати їй необхідною.

Вольова сенсорика примушує його періодично у складних ситуаціях вдавати із себе вольову і дієву особу, яка "все бере на себе" та діє досить рішуче. Дає відсіч будь-яким посяганням - не може не відповісти на спроби диктату, вольовий натиск. Не боїться виступити проти сили, що переважає. Може звернутися до керівника будь-якого рівня та вимагати вирішення свого питання. Дуже незалежний сам і не стане примушувати кого-небудь іншого. Йому часто не вистачає волі, щоб взяти себе у руки і виконувати те, що назріло. Має звичку першим зачепити суперника, а потім, вступивши у суперечку, активно відстою-ватихвою думку. Страждає через свою нестриманість.

Його больова точка - структурна логіка - не терпить критику своєї нелогічної поведінки, необміркованих вчинків та невміння розібратися у складних абстрактних системах. Не може ефективно працювати у рамках жорсткої системи із багатьма обмеженнями. Дуже не любить, коли контролюють систему його відносин з оточуючими. Не стане занурюватись у подробиці якої-небудь інформації, намагається зрозуміти лише загальний напрямок. Через невміння дослухати людину до кінця залишає враження непорозуміння. Припускається суб'єктивних помилок у формулюванні логічних висновків і прийнятті рішень. Ігнорує ту сторону фактичного становища, яка суперечить його власним уявленням. Складно дається робота розрахунково-оформлювального характеру.

Переконуваний за сенсорикою відчуттів, тобто з питань, що пов'язані з красою, фізичним комфортом, здоров'ям та зовнішнім виглядом - своїм і партнера. По справжньому розслаблюється лише у повністю комфортній обстановці, коли можна почуватися як дома і не турбуватися про наслідки. Любить, коли його оточують затишком і конкретною опікою - сам про себе піклується мало, фізичний і моральний дискомфорт сильно підривають його здоров'я. Значну роль у його житті відіграє задоволення. Дуже потребує багато приємних відчуттів. Через своє прагнення до розваг часто складає враження безтурботного, поверхневого. Шукає легкого шляху існування.

Шоста функція - ділова логіка. Для нього характерно, щоб партнер піклувався про виконання щоденних рутинних справ, опрацьовував за нього всі деталі, доводив розпочату справу до кінця. Його настрій напряму залежить від характеру виконуваної роботи (за цією ж причиною не схильний до регулярного ведення побуту і домашнього господарства). Має схильність до авантюризму - любить потрапляти у незвичайні ситуації, робити неочікувані вчинки, таким чином повертаючи смак до життя. Не притаманні прагматичність і обачність, - якщо щось організовує, то робить це не заради прибутку, а заради задоволення. Найкраща винагорода за його працю -відчуття захоплення і позитивні емоції. Вагоме місце у його житті займає гра - поєднання приємного з корисним; прагне роботу чи процес навчання перевести в ігрову форму.

За сьомою функцією - інтуїцією часу - досить спокійно погоджується із партнером з питань, що стосуються своєчасності, доки це не входить у суперечність з його перспективними ідеями. Для нього важливо відслідковувати неперервний розвиток подій. Прагне контролювати витрати часу оточуючими, не терпить людей, які діють неоперативно чи віднімають дорогоцінний час. Проте своїм часом якнайкраще управляти не вміє, схильний до частих спізнень. Розповідаючи про що-небудь, слідує своїм асоціаціям, викладає інформацію некомпактно (а тому і не вкладається у відведений час). Без надії та позитивних змін у нього опускаються руки. Довірливо ставиться до нашвидкуруч зроблених обіцянок, хоча й розуміє, що для серйозних змін потрібен час, - сам же тривалим очікуванням не вирізняється. Якщо його спроби зламати долю провалюються, то поступово мириться з нею, як з неминучістю.

Восьма функція - етика емоцій - не дозволяє йому припускати безтактність з приводу недоречності людських емоцій, робить його тактовним і ввічливим. Вміє проявитись, надихаючи людей на справу; але коли бажання пропадає, прагне знайти людей, які б доробили цю справу без його прямої участі. Всередині його захоплюють суперечливі переживання та сумні думки; щоб відволіктися - уходить з головою у роботу. При цьому погано відчуває міру - схильний перенапружуватися чи перепрацьовувати. У спілкуванні емоційний, безпосередній та дещо наївний. Проте, ці якості допомагають йому досягати успіху у будь-яких, навіть провальних, справах.

15.5. Рекомендації.

а) При роботи з працівником даного типу потрібно допомагати йому із визначенням головної цілі, яка б відповідала його здібностям, та могла б надовго утримувати його інтерес. Також потрібно допомагати планувати заходи у часі та слідкувати за їх виконанням у визначений термін. Допомагати в усьому, терпляче підказуючи і зрозуміло пояснюючи. Проявляти тактовність, заспокоювати, показуючи відносність всіх неприємностей.

б) Ефективними засобами стимулювання є: матеріальна мотивація, а також підтримка, моральна й інша допомога у прямуванні до мети, незважаючи на перепони; схвалення роботи, підносячи його здібності і таланти на високий рівень; піклування про нього.

в) За жодних умов не потрібно спричиняти на нього вольового тиску, не примушувати у грубій формі що-небудь робити, не критикувати його різко, тим більше при сторонніх. Потрібно зазначати, що налаштування на позитив і відповідальне виконання завдань надасть йому відчуття власної значимості, викликає повагу інших, а він буде гідно оцінений. Якщо це не допомагає, показати власне розчарування і байдужість, віддалитися на певний час від нього, як від людини, що не виправдала довіри, - тоді він намагатиметься виправитися.

г) Особливостями працівника цього соціотипу є не тривіальність підходів до виконання роботи, оцінка вагомості зробленого, робота "на знос", жертовність; завжди покладається на здатність моментально імпровізувати (замість завчасної підготовки роботи). Не любить добиватися гідної оплати для себе. По цим питанням потребує відповідного доповнення. Тяжіє до незвичних особистостей, цікавиться всім загадковим. Погано співвимірює бажаний станом справ з реальним. Якщо запалюється якоюсь ідеєю, стає її гарячим прихильником і охоче її пропагує. Проявивши ініціативу, прагне знайти людей, які забезпечать впровадження його ідей без його участі. Смак до життя у поєднанні із комунікабельністю поєднуються у нього з почуттям безмежних можливостей і варіантів, які розглядаються з точки зору міжособистісної динаміки, а щоденна активність вибудовується таким чином, щоб забезпечити найширший вибір.

д) Сильними сторонами працівника цього соціотипу є комунікабельність, завдяки природній чарівності та дипломатичності притаманна здатність відшукати підхід до будь-якої людини, вміння робити компліменти, прагнення робити людям приємне, розбиратися у здатностях інших, добре відчувати їх приховані прагнення і недоліки. Здатність передбачати поведінку оточуючих. Піддаваний враженням, чуйний (співчуває людям, любить радити). Здатний провести глибокий аналіз якої-небудь однієї області. Стресостійкий, у випадку невдачі переживає бурхливо, але не довго. Потребує постійного притоку нових вражень. Є активний центром колективу. У будь-якому випадку у новий колектив входить легко.

е) Слабкими сторонами працівника цього соціотипу є перевантаження себе зайвими контактами (через бажання підтримувати з усіма гарні відносини), природна довірливість (через що під час розмови може сказати зайве), сильна залежність від настрою, не сприйняття ієрархії, регламентації та суворих правил, що звужують його незалежність, умовностей і забобонів. Певна неорганізованість і непрактичність, затримки із виконаннями завдань у визначені терміни, відволікання на другорядні справи, часом, неякісне виконання завдань, відсутність систематизації ведення документації. Часом, не вистачає само організованості та терпіння у доведенні розпочатої справи до кінця. Часом, нестриманий, емоційний у конфліктних ситуаціях, навіть агресивний. Прагне керувати почуттями оточуючих. Швидко розчаровується в об'єктах власних симпатій.

15.6. Сфера діяльності / рід професій: теоретико-гуманітарна сфера, педагогіка, гуманітарна освіта і виховання; культура, мистецтво, кіно, театр, література, драматургія; журналістика; медицина (діагностика внутрішніх хвороб, сімейна медицина, педіатрія), практичне, сімейне психологічне консультування, психологічна діагностика, психолог-тренер; іміджмейкерство, реклама; політика; служба знайомств; організація екскурсій; незалежна торгівля.

15.7. Характеристика, як керівника: керівник-альтруїст.

Краще вирішує стратегічні задачі. Може адекватно реалізуватися у якості фронтального лідера; також може взяти на себе лідерські функції у вирішенні етичних проблем, - вміє запалювати і підіймати на справи інших людей.

Вносить надихання у будь-яку діяльність, - його приклад діє досить виразно на підлеглих. Мета полягає у тому, щоб перевести будь-яке завдання на мову гри, а потім програти її так, як це можливо, по-кладаючись на власні творчі здібності та вміння стимулювати людей робити те, що потрібно. Його здатність надихати є найбільшим внеском у роботу колективу.

Прагне розсунути можливості власного досвіду до границь можливого і навіть далі.

Спосіб встановлення контакту орієнтований на особистісний чинник. Форма ділової активності базована на передбачуваності, своєчасності вчинків, передбаченні перспективи. По діловій активності піддаваний впливу партнерів.

Система взаємодії з підлеглими на глибоке розуміння особистісно-го чинника. Заохочує свободу і незалежність. Почуває глибоку симпатію до тих, хто впевнено досягає поставленої мети.

Завдяки здатності переконувати чудово виконує роботу руками підлеглих так, що працівники почуваються на своєму місці і знають, що успіх залежить від їх зусиль.

Характеризується компромісним типом поведінки з елементами співробітницького типу.

Досягає значних результатів за рахунок оптимально підібраного колективу, створення у ньому сприятливого клімату та за умови вдалого розподілу обов'язків і делегування повноважень там, де це потрібно. Надає перевагу підтримці підлеглих, а не контролю кожного їх кроку.

Водночас, стиль його керівництва не можна визнати досконалим. Через здатність генерувати різні варіанти та схильність приймати участь у декількох розробках одночасно, пропонуючи різні шляхи для вирішення кожного із окреслених завдань, надмірно захоплюються розглядом варіантів, ніж завершенням розпочатих заходів. Крім того, така лояльність до всього нового може привести до зневаги до виконання основних обов'язків, набутті репутації ненадійного партнера, та негативним чином відобразиться на працівниках та на ньому самому. Зміни настрою ймовірні через перевантаження, що впливає на працездатність.

Якщо його відповідальність обмежена контролем за виконанням рутинних операцій, стає задумливим, навіть, суворим через необхідність працювати над чимось на самоті та встигнути у визначений термін. Такий моральний настрій може відображатись на підлеглих.

Прагне якомога далі йти кар'єрними сходинками.

Дотримується принципів етики у бізнесі.

Стратегія: повна свобода управління. Максимальна увага людському чиннику. Мотиви: благі наміри, що поєднуються із бажаннями особистого успіху. Мета: реалізація своїх здатностей, самоствердження, матеріальний успіх. Ставлення до закону: надає перевагу букві закону, якщо він не стримує ініціативу.

15.8. Девізи: "4 Ж: життєлюбство, життєрадісність, життєздатність, життєстійкість", "Світ, як свято", "Світом править талант і здатності"; "Результат - люди"; "Краще швидше, ніж обережніше"; як результат "Благими намірами вимощений шлях до аду".

Крім того, відносяться:

o відомий психолог Дейл Карнегі;

o письменник Марк Твен;

o автор віршованих творів Жан-Батіст Мольєр;

o композитори: Фридерік Шопен, Франц Шуберт, Франц Джозеф Гайдн;

o актори: Вуппі Годдберг, Мег Райан, Сандра Баллок, Алісія Сіль-верстоун, Мартін Шорт, Білл Косбі, Ролан Биков, Дія Ахеджакова, Марина Владі, Леонід Ярмольник, Олег Борисов, Ігор Костолевський, Лариса Удовиченко;

o співаки: Роббі Вільямс, Вахтанг Кікабідзе;

o танцюрист Рудольф Нурієв;

o гумористка Регіна Дубовицька;

o екстрасенс Джуна;

o вигадані персонажі: Аріель ("Русалонька").

15.3.16. Соціотип "Габен"
15.4. Інтертипні відносини
Розділ 16. Праксеолопчні кластери
Розділ 17. Основи групової самоорганізації
17.1. Причини некомпетентності та методи боротьби з нею
17.2. Система групової самоорганізації та основні соціальні функції
17.3. Групова компетентність
Розділ 18. Public relations (пр)
18.1. Джерела та історія розвитку ПР
18.2. Система ПР
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru